Jak zadbać o mocny i zdrowy kręgosłup?
Autor: Body Time - studio treningowe, trening personalny EMS & medyczny & funkcjonalny Kraków, Płaszów, publikacja: 2020-06-25
Mocny i zdrowy kręgosłup zależy od wielu czynników. Jednym z nich są regularne ćwiczenia siłowe i aktywność fizyczna. Zarówno kręgosłup, jak i cały układ ruchu nie lubią biernego stylu życia. Kręgosłup składa się z bardzo dużej ilości stawów. Powierzchnie stawowe odżywiają się podczas ruchu, w związku z czym, aby mieć sprawny kręgosłup, należy zażywać jak najwięcej ruchu. Nasuwa się zatem pytanie: jakiego ruchu? Czy każdy wysiłek będzie dobrze wpływać na kręgosłup?
Zanim odpowiem na to pytanie, warto przeanalizować dwie najczęstsze przyczyny bólu i dyskomfortu pleców.
- Osłabiony gorset mięśniowy
Układ mięśniowy, jak i cały organizm przystosowuje się do zadawanych mu bodźców i obciążeń. Z kolei naturalną kwestią jest to, że organizm działa najniższym możliwym kosztem energetycznym, a utrzymanie sprawności fizycznej, masy i siły mięśniowej kosztuje. W związku z czym jeżeli nie dostarczasz organizmowi regularnie bodźców w postaci ćwiczeń, a w zamian tego prowadzisz siedzący tryb życia, to organizm będzie redukował sprawność celem zaoszczędzenia energii. Osłabiony gorset może prowadzić do kontuzji. - Nadmierne napięcie mięśni.
Nadmierne napięcie, jak i skrócone zakresy ruchu przede wszystkim są powodem odczuwania dyskomfortu na co dzień. Czujesz się spięty, odczuwasz różne kłucia w plecach. Może to także prowadzić do kontuzji, np. podczas podnoszenia czegoś z podłogi. Bardzo duża część społeczeństwa podnosi rzecz z podłogi na zgiętym grzbiecie, ryzykując kontuzją.
Warto na początku zdać sobie sprawę, że wykonując pracę biurową, przebywasz w pozycji siedzącej przez 8 godzin, dolicz sobie jeszcze czas przejazdu samochodem do pracy i siedzenie w domu przed książką, telewizorem czy komputerem. Często będzie to aż 12 godzin w ciągu doby. W skali tygodnia to jest 3,5 dnia, miesiąca - 15 dni, roku - 182 dni. Wygląda na to, że przez połowę życia siedzisz. Statystyki bywają straszne.
Jakie jest rozwiązanie?
Żeby zadbać o kręgosłup, należy wyeliminować dwie najczęstsze przyczyny, o których napisałem wcześniej. Dodatkowo warto przemycać dodatkową aktywność fizyczną, np. instalując w telefonie krokomierz i każdego dnia wyrabiać normę 10 000 kroków. Nawet nie wiecie, jak taka prosta rzecz podniesie jakość Waszego życia.
Osłabiony gorset mięśniowy wzmacniamy regularnym treningiem siłowym. Może być siłownia, mogą być ćwiczenia wykonywane z masą własnego ciała.
Nadmiernego napięcia mięśni pozbywamy się poprzez regularny stretching lub rolowanie – mobility.
Dostęp do bezpłatnych ćwiczeń w formie wideo znajdziesz w moim bezpłatnym e-booku ABC Zdrowych Pleców: Zobacz
Krótka piłka. Pamiętaj, że nie ma dróg na skróty. Bez ćwiczeń nie będziesz mieć mocnych i zdrowych pleców, dokładnie tak samo jak bez codziennej higieny jamy ustnej nie będziesz mieć pięknego uśmiechu.
Opracowanie:
Norbert Gotz trener personalny